Moje Prace

Witam! Mimo że mam mało czasu(praca) to od jakiegoś czasu próbuje swoich sił w sztuce rysowania. Nigdy nie przejawiałem talentu do rysowania i mimo że kiedyś coś tam próbowałem, to jednak temat został na długie lata zapomniany. O swoich dawnych chęciach przypomniałem sobie jakiś czas temu, gdy przypadkiem natrafiłem na nightcore na youtubie. Wtedy sobie uświadomiłem "Ej! Ja też kiedyś chciałem tak umieć" i wpisałem w google kurs mangi i ta-daa! jestem. Nie jestem za dobry w rysowaniu, ale przedstawiam swoje 2 przykładowe prace. Szkic ołówkiem, później kolorowałem rastrami na komputerze (Program Paint.net). Czekam na opinie.
Otagowano:
«134

Komentarz

• Witam na naszym skromnym forum, to co rzuca się w oczy na przedstawionych rysunkach - jeśli chodzi o błędy to perspektywa i proporcje w anatomii. (czyli za długa ręka itp.)

Ogromny plus to to że rysunki są dokończone i nie zniechęciłeś się tym że trzeba np. narysować tło :)

Jeśli chodzi o poradę to myślę że wystarczy się nad czymś skupić przez pewien czas, czy to anatomia czy też postacie i rysować dużo.

Wszystko zależy od tego, co chciałbyś rysować i jak dobrze to robić ponieważ wymaga to poświęcenia dużej ilości czasu, dlatego też trzeba stawiać sobie realne oczekiwania.

Np. Ja też ostatnio mam mało czasu ale jeśli rysuję, to ćwiczę perspektywę - bo zawsze tego unikałem a chcę umieć bez problemu narysować np. samolot lub jakiś inny obiekt.

Wcześniej ćwiczyłem "organiczne" rzeczy, czyli szkicowanie anatomii i nawet teraz kiedy po długiej przerwie robię szybki szkic to widzę efekty treningu tego typu linii.

Niezależnie od tego co chcemy narysować, niektórych rzeczy trzeba się nauczyć i nie da się ich ominąć - a ja wychodzę z założenia że im szybciej to "przebolejemy" tym lepiej.

Nie lubiłem perspektywy, ale teraz narysowanie poprawnego sześcianu czy sfery sprawia mi ogromną radość - to dla tego że wiem jak należy to robić i zawsze wychodzi.
  • Jeszcze jedna ważna rzecz to rozgrzewka - poświęć część czasu na rozgrzewkę, czyli bazgroły.

Rysujemy cokolwiek np. przez godzinę lub mniej - jeśli mamy tylko godzinę ale bez żadnych oczekiwań od rysunków, dosłownie siadamy po to aby tworzyć złe rysunki.

Taka rozgrzewka bardzo pomaga kiedy zabieramy się do tego co chcemy narysować, tak jak sportowcy rozgrzewają się przed występem tak samo my musimy robić.

Jeśli planujesz rysować anatomię to zacznij od rozgrzewki z dynamicznymi liniami, łuki elipsy itp.
  • Mój kolejny rysunek, dalej daleki od ideału. Tym razem postarałem się jednak o perspektywę, miałem punkt styku (daleko za kartką) i jako tako to wygląda. Chyba. Pozostawiam do oceny.
    W parku.jpg 847.6K
  • Nie postarałem się. W tamtym pliku co wrzuciłem jest wolna przestrzeń oprócz obrazka. Teraz chyba będzie dobre.
  • Potwierdzam, tło wygląda lepiej i ogólna perspektywa.

Dobra robota :)
  • Znowu pokazuję moje zmagania z rysunkiem, tylko yyy częściowo mi nie wyszedł. Chciałem ukazać rysunek tak jakby pod lekkim kątem (Nie że prostopadle), tylko mam wrażenie, że wszystko takie jakby powykrzywiane, jakby pijany architekt projektował :neutral: . Rynna na lewym budynku mi się podoba i jest to też moje pierwsze poważne podejście do próby narysowania zachmurzenia. Latarnie to porażka. Zostawiam do oceny.
    Ulica.jpg 1.9M
  • edytowano 26 luty
    Pierwsze kroki w rysowaniu bądź po dłuższej przerwie nigdy nie są łatwe. Ciekawe, że do rysunku zachęcił cię nightcore - sam często słucham [kto wie czy i nie ze względu na postacie wyświetlane w tle XD].
    Patrząc na rysunki widzę, że niestety czeka cię sporo pracy. Zarówno jeśli chodzi o tła, jak i postacie.
    Uwagi co do teł - oprócz perspektywy bardzo ważne jest także skupienie na kubaturze obiektów. Dachy na domach oraz okna sprawiają wrażenie jakby nie stanowiły jedności z obiektem. W twoich tłach brakuje tego wrażenia przestrzenności, którego nie wywołuje wyłącznie zastosowanie do zasad perspektywy, ale także odpowiednie ulokowanie obiektów w tle oraz ich elementów. Dodatkowo radziłbym bardziej skupić się na linii horyzontu - widać, że poza dodaniem elementów pierwszoplanowych na tłach, obraz za nimi praktycznie zanika. Widać to na obrazkach "Podróż" oraz "Ulica". Staraj się dodawać także te elementy tła, które wskazują, że poza domami i drzewami na linii horyzontu pejzaż rozciąga się dalej także i za nimi. Np. jakieś wzgórza w tle.
    Uwagi co do postaci - tu zdecydowanie będziesz musiał oprzeć się na tutorialach dotyczących anatomii postaci oraz tego jak rysować fałdy na ubraniach. Polecam w szczególności te anglojęzyczne np. na Youtube. Na początek polecam obserwację jak to wszystko funkcjonuje w rzeczywistości, czyli jak ciało się porusza na podstawie modelu z brył geometrycznych, a także jak narysować poszczególne interesujące cię elementy zarówno w stylu rysunku do którego dążysz, jak i w rzeczywistości.

Najogólniej rzecz biorąc polecam analizę przykładów, a także ich przerysowywanie na podstawie wiedzy nabytej z tutoriali. Nieważne w tym wszystkim powinno być na tym etapie to jak wiele detali posiada dany obiekt, ale przede wszystkim jak on funkcjonuje oraz jak wygląda w przestrzeni trójwymiarowej.
  • dthdth
    edytowano 27 luty
    Jeśli chodzi o perspektywę to polecam tą playlistę:

Mimo że jest po angielsku to znajdziesz tam wiele przydatnych ćwiczyć i w zasadzie podstawy na temat konstruowania perspektywy.

Uprzedzam że nie jest to proste i trzeba do tego usiąść, ćwiczyć i postarać się to zrozumieć.
  • Przyznaję, o czymś takim jak kubatura obiektów pierwsze słyszę :/. Ulokowanie obiektów, horyzont, anatomia, fałdy na ubraniach - postaram się to jakoś ogarnąć. Zdążyłem jeszcze zrobić ten rysunek, wezmę się teraz za te ćwiczenia.
    fgd.png 1.4M
  • Jakiś czas mnie nie było, ale zająłem się średnio intensywnym treningiem i co jakiś będę pokazywał swoje prace żebyście mnie mogli naprostować i żebym nie popełniał ciągle tych samych błędów. Teraz zrobiłem prace w kolorze. Początkowo chciałem tego uniknąć, ale zdałem sobie sprawę że nie znam się na kolorowaniu i lepiej się za to wziąć. W ogóle zawsze kolorowanie mi słabo szło i od czasu, kiedy nauczyciel WOK-u (wiedza o kulturze, nie wiem czy dalej jest taki przedmiot) mnie ochrzanił za używanie na jednym rysunku jednocześnie ołówka i kredki nie brałem kredki do łapy (Miał rację? Faktycznie nie można używać jednocześnie ołówka i kredki?). W każdym bądź razie to mój pierwszy kolorowy rysunek od tamtego czasu.
    kolorowo.jpg 496.2K
  • Pierwsze słyszę że nie można używać jednocześnie ołówka i kredki. :open_mouth:
    Ja wychodzę z założenia, że możesz używać czego tylko chcesz - chyba że zdecydujesz inaczej.

Jeśli chodzi o sam rysunek to myślę że nie jest źle, w sensie że są to dobre podstawy do dalszej zabawy kolorem.
    Tak więc nie ma się co zniechęcać, tylko rysować dalej :)

• Fajna dziewczyna :-)

Co do perspektywy ciężko mi się wypowiedzieć bo nadal się uczę, ale chyba linie nie pokrywają ci się z punktem zbiegu (linia sufitu i biurka), ten przedmiot z tyłu (szafa?) też chyba powinna być zwrócona w drugą stronę wg linii sufitu. Ale jak mówiłam, mogę się mylić, mówię co intuicyjnie mi się wydaje.

I nie powinno się kolorować szkicu ołówkiem bo się rozmazuje w połączeniu z kredką i zabrudza rysunek. Widziałam jak ludzie kolorowali szkic ołówkiem najpierw robiąc lineart jakimś cienkopisem i wymazując ołówek, dopiero wtedy nakładali kolor. Inny sposób to po wykonaniu szkicu wymazać ołówek delikatnie gumką chlebową, aby pozostawić delikatny kontur na tyle, abyś był w stanie widzieć gdzie kolorować.
  • Perspektywę ciągle ćwiczę i faktycznie mogłem dać ciała :s Dobrze, że chociaż dziewczyna wyszła fajnie. Rzucę jeszcze jeden rysunek i życzę wszystkim wesołych świąt.

kolorowo2.jpg 397.3K
  • Robiąc tło staraj się unikać stosowania grubego konturu - zwłaszcza w przypadku takich obiektów jak chmury, które naturalnie są obiektami rozmytymi a nie solidną masą.
    Całkiem dobrze idzie ci cieniowanie postaci.
    Polecam też ciągłe ćwiczenia rysowania postaci w różnych pozach, aby móc wyrobić w sobie poczucie naturalności ruchów ludzkiego ciała.
  • Te pracę zrobiłem w całości na komputerze. Czy jest lepiej czy gorzej to już wy ocenicie, ciągle pracuje na tym samym programie.
    grfd.jpg 967.8K
  • Prawdę mówiąc to nie jestem pewien, poprzedni rysunek wydaje mi się lepszy:
    http://forum.kursmanga.pl/uploads/editor/3m/07m8aaozxhdx.png

Myślę że to przez anatomię, która jest na nim lepsza no i ma ciekawsze tło :)
  • Przyznaję, tła mi się nie chciało robić ( I nie chciałem też zostawiać białej przestrzeni). Tutaj zrobiłem tło, ale że w górach byłem raz w życiu (I to nie w Polsce), to ich obraz może wydawać się lekko... wypaczony.
    Góry.png 365.9K
  • Masz rację, wyglądają trochę dziwnie :o

Poza tym myślę, że powinny być jaśniejsze - w sensie im coś jest dalej to atmosfera sprawia że widzimy je mniej wyraźnie, moim zdaniem teraz wyglądają ja by nie były w oddali.

Zobacz np. tutaj:
    manga_background_mountain_scene_by_aikokimichan-d8lxcig.png

Mimo że jesteśmy w górach, to te w oddali są mniej wyraźne, natomiast u ciebie są one bardzo daleko :)
  • Do gór jeszcze kiedyś z pewnością wrócę. Postanowiłem też wrócić do poprzedniego sposobu rysowania (szkic ołówkiem, reszta na komputerze). Będę musiał nad tłem popracować.
    ffs.png 489.5K
  • Kolejne prace. Dowiedziałem się teraz, że będę jakoś ogarnąć końcówki włosów, tutaj mi totalnie nie wyszły :'(
    mgdf.png 304.6K
    jythf.png 971.8K
  • Uuuuuu ale mroczno! Bardzo podoba mi się klimat drugiej pracy, nie wiem co oni tam robią, możesz sprecyzować co oni zamierzają zrobić? Bo moja chora wyobraźnia wędruje w dziwne rejony ;D

Ogólnie podobają mi się twoje twarze i głowy (łysy pan jest uroczy, dziewczyna z pierwszego rysunku śliczna). Mam jednak problem z ubraniami i dziwnymi marszczeniami, które robisz, ale w sumie w tych dwóch pracach nie wygląda to aż tak źle. Muszę przyznać, że chyba się poprawiłeś w porównaniu z poprzedniki rysunkami, ale musisz jeszcze dużo nad tym pracować.

Podoba mi się, że dużo rysujesz i się nie poddajesz. Bardzo to cenie u ludzi i tacy motywują mnie do dalszej pracy nad sobą. Nie wiem jak ty, ale ja często jestem sfrustrowana, ale póki co brnę dalej i jeszcze nie przestałam się uczyć rysować, mimo że robię to już jakiś czas, a efekty wydają mi się momentami marne.
  • W sumie to nie wiem co oni tam robią :) Ale cieszę się że zrobiłem ten rysunek, miałem mały problem żeby rozstawić ludzi i jakoś to wyglądało (np. koleś z kapturem był na początku za blisko i nie wyglądało jakby wskazywał na kobietę, musiałem poprawiać). Też często jestem sfrustrowany (szczególnie jak tło rysuje :'( ) ale wiem że frustracją nic nie zdziałam, i mimo że często mam ochotę to rzucić w piździec - przedzieram się dalej niczym łoś przez bagno. Mam nadzieję że nie ugrzęznę. Nad ubraniami będę jeszcze pracował.
  • Dobra, kolejne rysunki. W przypadku panny chciałem sprawdzić, jak będzie wyglądać rysunek jeśli dam mniej cienia, natomiast do mnicha jeszcze wrócę :) tylko muszę jeszcze nad tłem popracować. Ogólnie tło już mam, ale jeszcze muszę pomyśleć jak to wszystko powypełniać żeby to chociaż przyzwoicie wyglądało.
    hjrt.png 154.8K
    grgfs.png 299.8K
  • Drugi rysunek bardziej mi się podoba z powodu dynamicznej pozy :)

Tutaj też fajnie oddałeś emocje postaci:
    http://forum.kursmanga.pl/uploads/editor/28/k1oqybp9s3zw.png

Tak więc moim skromnym zdaniem idzie ci coraz lepiej :)
  • Wrzucam kolejne prace.

qhtg.png 313.1K
    gfdgdf.jpg 152.8K
  • Myślę że perspektywa i kolory wyglądają dobrze i widać postęp, tak więc dobra robota i oby tak dalej :)
  • Dzisiaj tylko jeden rysunek. Oszczędniej stosowałem rastry i chyba powinienem był tak robić od początku, moim zdaniem tło prezentuję się znacznie lepiej.
    gddfg.jpg 563.9K
  • Też myślę że tło wygląda lepiej :)
  • Tak podejrzewałem, że to może pomóc. Schody niby prosta sprawa, ale tutaj myślałem że mnie szlag trafi. Ile słów na k, na p, na ch, na d i na g, w ilu odmianach ,i w ilu kombinacjach padło to nawet nie wiem. A to wszystko przeze mnie, bo przecież nikt inny ode mnie tego nie wymaga, tylko ja sam. Czyli te wszystkie przekleństwa poszły w moją stronę :| i na pewno to nie będzie ostatni raz. Ale to nic. Będę się starał wysłać swoje zgłoszenie na MangaMix, tylko z jakiegoś powodu nigdzie nie mogę informacji do kiedy należy wysyłać pracę by zdążyć na obecną edycję (I nie mogę też nigdzie znaleźć 8 edycji, do której nabór podobno się skończył 31marca). Będę się z nimi kontaktował w tej sprawie.
    kgdfgds.png 946.2K
    MC.png 880K
  • Ach ta perspektywa, niestety ale tego się nie przeskoczy i trzeba trenować tworzenie siatek i budowanie perspektywy - nawet z prostymi sześcianami itp.

Im więcej będziesz je rysował, tym łatwiej będzie to przychodzić :)

Ogólnie to podobają mi się tła bo dużo elementów tam dodajesz.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.