Baza wiedzy na temat rysowania

Celem tego tematu jest dzielenie się przydatnymi linkami, tytułami książek i innymi materiałami które w jakiś sposób wam pomogły.
Ponieważ w lekcji na ten temat jest naprawdę dużo więc chciał bym aby umieszczane tutaj materiały były przez was sprawdzone i dodawane na zasadzie polecenia.

Chodzi mi tutaj o niuanse, ponieważ przeglądając masę materiałów czasem trafiamy na tzw perełkę - czyli coś co naprawdę w czymś nam pomogło :)

Oczywiście ja zacznę:

Rysunek tradycyjny, materiały i technika w pigułce: (Po angielsku)

Photoshop i Wacom - podstawy i ustawienia: (Po angielsku)

Część 1

Część 2

Cały proces rysowania postaci (nie manga, po angielsku) za pomocą tabletu - tutaj akurat w programie corel painter, jednak to nie ma większego znaczenia, złotem w tych filmikach jest to że można zaobserwować cały proces od 0 - zwrócić uwagę na to że warstwy są praktycznie nie używane o wszystko jest tak na prawdę rysowane jednym ciągiem.

Gdyby był to tradycyjnie rysowany rysunek to pierwszy etap był by to ołówek, później pisak a na końcu kolor.
Styl samych rysunków jest również komiksowy.

Część 1

Część 2

Część 3

Filmiki są dość stare, ale ponieważ poruszają podstawowe zagadnienia to nie są przeterminowane :)

Komentarz

• Filmik, którym chce się podzielić nie jest związany stricte z rysowaniem, jednak myślę ze każdy rysownik już na początku swojej drogi powinien się z nim zapoznać. Zrozumienie procesu uczenia się jest bardzo ważne. Każdy z nas dochodzi do momentu gdy patrzy na swoje prace i stwierdza "nie zrobiłem żadnego progresu", "nie umiem rysować", "kiedyś moje prace były lepsze". Nic bardziej mylnego!
    Sycra - How to Break Through Artist's Block
    https://youtube.com/watch?v=Qb0g_gWrNf8
  • Cała Playlista "Sycra - Getting Started: Tutorials for Beginners" jest bardzo wartościowa, polecam :)

• Jakby ktoś miał to chętnie przyjmę jakieś ściągawki z pozami, coby sobie wydrukować i mieć pod ręką.
  • edytowano lipiec 2016
    Koniecznie Mark Crilley jeśli chodzi o rysowanie. Ma dużo filmików związanych z rysowaniem mangi i nie tylko. Wszystkie po angielsku i dostępne na YouTube.
  • Ciekawy artykuł na temat pozycji podczas używania tabletu:

https://www.davidrevoy.com/article30/ergonomic-of-graphics-tablets

Jako bonus kolejny darmowy program do rysowania - tylko zainstalowałem, ale na pierwszy rzut oka wydaje się lepszy niż GIMP do pracy z tabletem.

https://krita.org/en/

Ja działam w Photoshopie więc raczej nie będę go używał, jednak wygląda na coś zbliżonego jak dla mnie.
  • edytowano czerwiec 2017
    Senshistock: stocki na czas. Dla osób, które mają problem z szybkim rozrysowaniem sylwetki i ogólnie pozowaniem postaci. Można sobie ustawić timer i w ramach wyzwania naszkicować kilkanaście albo kilkadziesiąt postaci- każda po np. minutę.

Generator randomowych opisów postaci. Po angielsku, ale można wrzucić w google tłumacza i wygląda to przyzwoicie. Polecam, kiedy wyobraźnia mówi "niet!" i nie jest się w stanie narysować żadnej sensownej postaci. Są tam też inne opisowe generatory, więc warto sprawdzić!
  • Paint Tool Sai też jest niezły... i darmowy ;) - pomagał mi, kiedy jeszcze nie miałam tabletu graficznego.
    Poza tym w Canva (www.canva.com) i Pixtorze (www.pixton.com/pl/) też można się pobawić.

Brakuje mi trochę zastosowania linii dynamicznych postaci, wyjaśnienia jak stworzyć perspektywę dwu- czy trzy zbieżną oraz... info o tym, że linie, jeżeli rysujemy tradycyjnie, prowadzimy NIE od nadgarstka, a Z barku
  • Lapis Agnotr napisał użytkownik: »
    Paint Tool Sai też jest niezły... i darmowy ;)
    Darmowy to nie jest i kosztuje dosyć sporo jak na biedną kieszeń :P

• edytowano lipiec 2017
    Ostatnio znalazłem świetny kanał odnośnie rysowania mangi i nie tylko: mikeymegamega

Szczególnie przypadły mi póki co do gustu filmiki o rysowaniu:
    - oczu;
    - włosów;
    - i dłoni.
  • Podrzucam bardzo ciekawy komiks o najczęściej popełnianych przez początkujących rysowników błędach. Autor Tomasz Grządziela vel Spell.

https://www.komiks.gildia.pl/komiksy/6-najczesciej-popelnianych-przez-poczatkujacych-rysownikow-komiksowych-bledow/1
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.