Oto ja

DaeDae
edytowano listopad 2016 w Kącik Artystyczny
W sumie to od jakiegoś czasu moje rysunki są notorycznie niekończone. Nie wiem, po prostu tak bardzo czasem chcę ćwiczyć rysowanie postaci, że kolory i tak dalej odchodzą na dalszy plan! Dlatego wstawię tutaj takie prace dosyć niezaawansowane. W zasadzie to nie wiem, dokąd to wszystko zmierza, ale lubię rysować ładnych chłopców i czasem ładne panie. Jestem mega nie-wszechstronna, ciągle siedzę w comfort zone. Uwielbiam robić długie szyje, wąskie oczy... Wiele rzeczy, które nie są okej anatomicznie. Mimo wszystko proszę was o surową krytykę! Jak coś widzicie albo macie radę, to dajcie znać. (Oczywiście wiem, że najgorsze jest to, że nie robię tła i kolorów, wiem to)
Spoiler:

Chyba dałam tego za dużo : DDDD

Komentarz

• sinsin
    edytowano maj 2016
    Daebae nie umiem krytykować jak coś mi się podoba, ale specjalnie dla Ciebie będę się czepiać
    Zacznę od tego, że najbardziej lubię pierwszy i ostatni art - w pierwszym śliczna buzia i fałdki ubrań, a w ostatnim dynamika ♥
    I ohh skończyłaś pocałunek, profil blondyna cudny, ale ten drugi wydaje mi się mieć za długą twarz (możliwe że to szeroko zarysowana rzęsa sprawia takie wrażenie, albo fryzura, przez którą jego głowa wydaje się być mniejsza niż tego drugiego)
    Jeśli chcesz nad czymś popracować, to proponuję nad dłońmi, by mniej więcej palce były tej samej długości/grubości (łapka przedostatniego bardzo mi się podoba)
    Tak samo jak Ty uwielbiam długie szyje, ale wg mnie przy niektórych artach wychodzą Ci zbyt masywne jeśli chodzi o szerokość ; v ;
    I przy rudym chibiku trochę nogi mu zwiało do tyłu, zobacz w lustrzanym odbiciu
    Obserwuję Cię od kilku lat i bardzo podoba mi się styl w który poszłaś, ten minimalizm jest już dla Ciebie taki charakterystyczny, mi tam w żaden sposób nie przeszkadza brak kolorów :3c
  • Znaczy się, trochę ciężko cokolwiek powiedzieć o wadach jeżeli z tego co mówisz część jest zamierzona ;_; Musiałabym wejść Ci do głowy, odrzucić wszelkie myśli typu "te nogi takie miały być", odfiltrować co jest kwestią stylu/fetyszu/artystycznego zamiaru i wtedy dopiero skupić się na komentarzu, a takiej mocy nie posiadam... X"D
  • @sin - dziękuję za taki komentarz, aaaach <3 Akurat chciałam, żeby się czepiać, więc nie mam nic przeciwko!
    Właśnie wydaje mi się też, że może chodzić o tę fryzurę, bardziej mi się na łyso podobali, a tu fryzura... Nie wiem, ale chciałam pokazać, że robię różne rzeczy! Będę o tym pamiętać.
    Taaak, muszę poćwiczyć dłonie ;A; Łapka przedostatniego była rysowana z refka - czyli trzeba patrzeć na refki :'D I też byłam z niej zadowolona.
    A problem z szyjami ciągle mam, mimo że niby mówię, że lubię długie, to jest jedna sprawa, ale ich ułożenie, grubości... To jest masakra. Będę musiała przysiąść
    Pamiętam tego chibika i to, że niby poprawiałam nogi, a on wciąż zwiewa! W każdym razie dziękuję ci bardzo, rób mi tak zawsze. <3 Cieszę się, że nie przeszkadza brak kolorów - aczkolwiek kiedyś na pewno się za to zabiorę, żeby być tru

@Rai - napisałam tylko o szyjach i oczach, z czego @sin napisała mi mimo wszystko o szyjach i jak widzisz - wciąż żyję. : D Nie jestem z ludzi "to miało takie być i nie mów mi o tym", jeśli nawet byś powiedziała o czymś, co było zamierzone, nie przeszkadzałoby mi to. .___. Luzik.
  • @dae niekoniecznie z refka, patrzenie na własne dłonie też pomaga
    a co do nóg - zawsze patrzę w lusterku albo z drugiej strony pod światło jak postać wygląda, wtedy wychodzi większość błędów~
  • @Dae problem w tym że ciężko krytykować, nie wiedząc co chcesz osiągnąć. Twój styl to ni manga ni realizm, nawet nie wiem co czego się odnieść w porównaniu. do realistycznych postaci? rysujesz kreskówkowo ;_; Twoje prace skupiają się na głowie/barkach, a je robisz bardzo specyficzne, chyba jedyne co mogłabym powiedzieć i co nie byłoby krytyką dla krytyki to prośba o poćwiczenie dłoni. ale one też są w tym psychodelicznym stylu, więc nie wyglądają całościowo źle. no chyba że masz cel jak mają te rysunki wyglądać to będę w stanie się do tego odnieść przy kolejnym komentarzu
  • @Rai - ni manga ni realizm? OwO Nigdy nie rysowałam realistycznie xD Zadziwia mnie w tym momencie to, co mówisz! Nie mam celu i nie wiem, czy muszę mieć? Jeju, ja się nigdy nie zastanawiam nad takimi rzeczami. Dłonie na pewno poćwiczę. Jak nie ma co o tym mówić, to w sumie też nie zmuszam, żeby nie było, że każdy musi się wypowiedzieć w każdym temacie. Nie mam jakichś wyraźnych celów, nie mam planów, nie wiem, po prostu rysuję!
    @sin Okej, lustrzane odbicie!
  • Skoro nie masz planów i rysujesz dla rysowania... Dlaczego chcesz krytyki?'
  • Żeby być lepszą, to chyba normalne? Rysuję dla rysowania, wiadomo, że chciałabym kiedyś narysować jakiś komiks, ale nie mam ustalonego stylu, który muszę osiągnąć. Czy ktoś w ogóle tak robi?
  • Na początek muszę przyznać, że masz bardzo ciekawy styl i bardzo trafia on w mój gust : ) I stoją drogą ciekawi mnie, czy inspirujesz się czyimś stylem, bo mam wrażenie, że już widziałam podobne szyje, oczy i kształty twarz, ale nie jestem w stanie sobie przypomnieć gdzie. Jeśli jest ktoś taki to powiedz, bo mnie to naprawdę ciekawi :smiley:

Strasznie dużo prac na raz wstawiłaś więc nie będę się do każdej z osobna odnosić. Powiem tylko, że moimi faworytami są pierwszy rysunek, pocałunek i dwa ostatnie rysunki. Tak poza tym widzę, że anatomią sobie dobrze radzisz, podobają mi się gniotki na ubraniach i te wszystkie szczegóły, typu wory pod oczami (xD), zaznaczone kości obojczykowe, biodrowe, znamiona.
    Jako takich błędów nie widzę, bo tak jak było wcześniej wspomniane, ciężko ocenić, co podchodzi pod styl, a co jest niezamierzonym niedociągnięciem, ale spróbuję po prostu napisać, co mi nie pasuje : )
    Po pierwsze nie podoba mi się kolorowanie włosów u fioletowo-włosego chłopaka i u cyklopek. Myślę, że wiesz o co chodzi : ) Moim zdaniem lepiej by już było zrobić jednolity kolor jak na rysunku z pocałunkiem.
    A tak poza tym to w sumie nie wiem. Niby te szyje czasem wydają się aż za długie, ale to nadaje pewnego klimatu, więc ciężko powiedzieć, czy to źle czy nie. Zależy czy w twoim zamiarze było żeby to wyglądało dziwacznie, nienaturalnie :wink:
  • RaiRai
    edytowano maj 2016
    @dae Żeby być lepszą, ale w czym? W rysowaniu czego? Scen, ludzi, emocji, tła, łoniaków? Skoro ludzi, to jak chcesz to osiągnąć? Rysując? Okej, ale co będziesz rysować? Ludzi? Super! Chcesz rysować lepiej dłonie, ćwiczysz dłonie, a tu nagle pojawiają się według Ciebie magiczne drzwi z tabliczką "rysowanie dla rysowania +10 do skilla dla rąk", poważnie, gdyby sztuka była tak prosta, że rysując bezmyślnie kółka przez 10 lat jesteś w stanie maznąć Ostatnią Wieczerzę, to 99% społeczeństwa byłoby wielkimi artystami. Nikt nie wymaga od Ciebie żebyś wskazała na gotowy artwork z przyszłości mówiąc "właśnie w ten sposób zamierzam rysować za miesiąc". Ale sugerowanie, że nikt nie wie co rysuje, co mu się podoba i po co daną rzecz robi jest trochę smutne.
    Pomijam fakt "oczywistości", że będziesz rysować komiks. To tak jakbym miała do Ciebie pretensje że nie wiesz że chcę piątkę dzieci. Przecież to normalne, no halo!
  • @Rai również zadziwia mnie to co mówisz i nie bardzo wiem do czego się odnosisz.
    Rai napisał użytkownik: »
    Ale sugerowanie, że nikt nie wie co rysuje, co mu się podoba i po co daną rzecz robi jest trochę smutne.

@Dae nic takiego nie sugerowała, napisała tylko że w tym momencie nie ma większego celu, poza ogólnym samo doskonaleniem się w tym co teraz robi - czyli rysuje to co lubi.

Nie musisz mieć w planach narysowanie "Ostatniej Wieczerzy" aby prosić o krytykę, ja w pracach @Dae widzę konkretny styl w jakim rysuje i cel aby ten styl rozwijać, tak aby np. w przyszłości stworzyć komiks.

Tak więc nie wiem skąd w twojej odpowiedzi wzięły się te wszystkie stwierdzenia i sugestie, na których podstawie zwracasz na coś uwagę i piszesz agresywną wypowiedź bez podstawy, sugerujesz że @Dae coś twierdzi lub robi - kiedy tak nie jest.

Zarzucanie komuś czegoś czego nie powiedział nie ma nic wspólnego z konstruktywną krytyką i nikomu nie pomaga, proszę o tym pamiętać.
  • @dth mogłabym tutaj powkładać cytaty ale scrollować potrafi chyba każdy. zamiast tego zadam Ci pytanie czysto natury logicznej.

jak można krytykować nieskończone szkice i mówić na ich temat COKOLWIEK sensownego jeżeli są one już z założenia karykaturalne? mam się rozwodzić nad szyją, którą ktoś narysował SPECJALNIE? czy może nad oczami, które ktoś rysował SPECJALNIE? albo nad płaskością obrazka, mimo że jednolity kolor został nałożony SPECJALNIE? co zostaje w tych pracach? mam napisać dwumetrowy komentarz o sposobie nakładania ołówka na szkicu?

skoro tak, gratuluję posiadania umiejętności krytykowania rysunków kogoś, kto sam nie ma pojęcia co chciał narysować i jak ma zamiar rysować w przyszłości. już widzę jak patrzono by na mnie gdybym wzięła gitarę i na korytarzu zaczęła plumkać randomowe dźwięki, a na pytanie co gram odpowiedziała że PO PROSTU GRAM WTH CZY KTOKOLWIEK ROBI INACZEJ I PRÓBUJE ZAGRAĆ MELODIĘ KTÓRA MU SIĘ PODOBA? CHYBA LOGICZNE ŻE BĘDĘ GRAŁ W ROCKOWYM ZESPOLE A NAWET JAK W JAZZOWYM TO I TAK MOGĘ, WYSTARCZY ŻE DOTYKAM STRUN!

moje literki nie są agresywne. po prostu nie wiem, jak inaczej mogłabym uprościć swoje dotychczasowe wypowiedzi
  • @Rai nie chodzi o krytykę dla krytyki i pisanie dwumetrowych komentarzy - nie ma takiej potrzeby.

Sęk w tym że @Dae wcale nie twierdzi że komiks narysuje się sam, ani tego że ma zamiar wiecznie rysować dla rysowania i bum powstanie komiks - jednak mimo to zwracasz na to uwagę.

@Dae napisała jedynie że na tą chwilę nie określonego celu pomysłu na komiks i konkretnego stylu w którym chciała by go zrobić.

@Dae Ja ten styl widzę - już go masz, @Rai chce po prostu powiedzieć to że jeśli chcemy się w czymś doskonalić to najlepsze efekty zawsze osiągamy kiedy mamy jasny cel.

Cel jest o tyle ważny że pozwala ustalić listę kroków, które powinny nas do niego doprowadzić i systematycznie je wykonywać :)

Ja powiem inaczej, dokładny plan nie jest ważny - ogólny cel wystarczy, np. chcę narysować komiks, to rysuję komiks - interesując się tym jak przedstawiać interesującą historię i rysuję panele.

Doskonałym przykładem jest One Punch Man - oryginalna manga poniżej (web comics)

original.png

Sama historia jest tak oryginalna że ta jej podstawie powstała jej reedycja przez innego (pro) mangakę i animę za zgodą autora.

Gdyby autor czekał aż będzie umiał narysować ostatnią wieczerzę to do tej pory jego manga była by tylko w planach.

@Rai oczywiście możesz się ze mną nie zgodzić ale uważam że napisanie, do @Dae że skoro chce narysować komiks to niech narysuje jakąś stronę było by o wiele bardziej pomocne niż pisanie że to jest oczywistość.

Skoro to jest oczywistość, to gdzie nasze komiksy? ;)
  • OlaOla
    edytowano maj 2016
    cześć @Dae bardzo fajne rysunki. Co prawda ja nie bardzo się znam na rysowaniu mangi ale od czasu do czasu próbuje coś "stworzyć". Masz trochę jak dla mnie odmienny styl ale mimo wszystko też jest interesujący. Najbardziej podoba mi się ten pierwszy rysunek. Chyba dlatego, że włożyłaś w niego najwięcej pracy :) Rób to co lubisz i nie przejmuj się nieobiektywną krytyką :)
  • Straszne poruszenie powstało w tym wątku, ale zgadzam się z @dth . To, że @Dae nie ma wymarzonego stylu, do którego dąży to przecież nic złego. Prawdopodobnie łatwiej byłoby jej patrzeć na ten swój cel i naśladować, ale może @Dae woli metodę prób i błędów. Poza tym jasno napisała, że chodzi jej o opinie innych, chce wiedzieć co się podoba tym, którzy jej prace oglądają.
    Dae napisał użytkownik: »
    Nie jestem z ludzi "to miało takie być i nie mów mi o tym", jeśli nawet byś powiedziała o czymś, co było zamierzone, nie przeszkadzałoby mi to.
    Więc nie rozumiem upierania się przy tym, że za nic nie możesz skrytykować nic w jej pracy, bo coś może być zamierzone.
    Może właśnie subiektywne opinie innych pomagają @Dae uświadomić sobie co jej się podoba i moim zdaniem to nic złego.
    Z resztą nigdy nie wiesz jaki jest cel osoby rysującej, nikt przecież nie wstawia swojej pracy, a pod spodem dzieła jakiegoś mistrza i nie pisze "to jest moje, a do tego dążę, co mam zmienić?", wiele osób rysując eksperymentuje, nie mając określonego celu, a mimo to się rozwijają.

Mam nadzieję, że ta dyskusja się już skończy, no bo jaki jest jej cel? :)
    @Dae liczę, że nie zniechęciłaś się i nie uciekłaś, chętnie zobaczę więcej Twoich prac :)
  • @Dae Ja jestem zachwycona tym, co tutaj tworzysz <3 Czekam na więcej, bo aż miło się patrzy na takie rysunki. Nic więcej do powiedzenia nie mam, bo inni już zdążyli wypomnieć błędy.
  • Wbijam do tematu i nawet nie spodziewałam się, iż ujrzę 2-metrową ścianę dyskusji o sposobie i sensie krytyki o__O

Przede wszystkim @Dae , fajnie, że tworzy ci się charakterystyczny styl. I nie, nie ma on nic wspólnego z realizmem. To typowa, mocno przetworzona manga :) Tak trzymaj! To, że nie robisz teł nie ma nic do rzeczy. Absolutnie nie bije to po oczach. Lepszy jest brak tła, niż kiepsko wykonane BG.

Co do kwestii technicznych, mogę tylko zwrócić ci uwagę, abyś w wolnych chwilach przyglądała się, jak działają fałdy na spodniach, bo na pierwszym arcie ewidentnie leżą. Dobrze zaczyna ci wychodzić rysowanie paczajek oraz operowanie kolorem.

Jeżeli rysujesz tylko dla siebie, po prostu rób to dalej, włączając w to trochę studiów ze zdjęć/ rysunków innych. Np. jednego dnia ćwiczysz dłonie, za tydzień fałdy na ubraniach, etc, etc. To twoje prace i najrozsądniejsze, co możesz zrobić, to pójść z flowem i zobaczyć, w którą stronę wyrobi ci się krecha i zainteresowanie artystyczne. Osu!
  • Fajne aczkolwiek trochę inne niż manga :) ale też ładne.
  • ładnie, tak nie typowo:)
  • Dzięki za komentarze :)
  • wrzuć coś nowego :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.