Tablet graficzny -kupować czy nie

edytowano maj 2016 w Ogólne dyskusje
Mam zamiar kiedyś kupić tablet graficzny i sie zastanawiam czy się przydaje czy nie bo słyszałam od nie których że sie szybko psują ,ale podobno przydają sie przy rysowaniu.Pytanie polecacie czy lepiej poprawiać na komputerze bez tabletu?

Komentarz

• Oczywiście że się przydaje! Nie wiem, kto powiedział, że szybko się psują, bo to strasznie zależy od tego, jaki to tablet, jak go używasz, czy o niego dbasz (tzn. nie kładziesz ciężkich rzeczy czy nie rzucasz nim). Aczkolwiek moim zdaniem - warto jeszcze poćwiczyć rysowanie tradycyjne. : D Tablet nie ucieknie, z rynku go nie usuwają, a trening na kartce pomoże tak samo, jak trening na tablecie albo nawet bardziej, przynajmniej komuś, kto zaczyna.
  • Wiem i tak sie na razie zastanwiam bo mi i tak dużo jeszcze brakuje a na kartce duużo ćwicze
  • edytowano maj 2016
    Prawdopodobnie jeśli będziesz długi czas rysować na papierze to w końcu skusisz się, żeby kupić tablet. Ja tak miałem, że w końcu uległem tej pokusie, chociaż przyznam, byłem zawsze niechętny tabletom a teraz rysuję w większości cyfrowo. Ołówka używam do ćwiczeń jedynie i robię nim szkice które potem pozostają w formie szkicu i nie mam zamiaru nic z nimi potem robić.
    I jeśli chodzi o Ciebie to ćwiczyłbym jeszcze dłuugo na papierze, a to ze względu, że rysowanie na papierze zmusza do pewnych rzeczy tzn. na przykład na papierze nie możesz sobie zaznaczyć dowolnego fragmentu rysunku i poprawiać go dowolnie (np. swobodnie długość elementów czy ich szerokosc bez ingerencji w kształt) - na papierze zazwyczaj trzeba wymazać i narysować wszystko od początku - rysowanie na komputerze często kusi, żeby korzystać z różnych ułatwień.
  • Ja popełniłam ten "błąd" i bardzo szybko kupiłam sobie tablet- a raczej dostałam w prezencie. Teraz służy mi jedynie do ułatwiania pracy jak coś obrabiam, a bardzo rzadko na nim rysuję- tylko do jakiś filmików na YT dla znajomych. Przez te kilka lat, które go posiadam, nie nauczyłam się zbyt wiele, bo jednak brakuje mi tej smykałki. Warto rzeczywiście poczekać i nauczyć się podstaw na kartce, bo rysowanie na tablecie wygląda zupełnie inaczej- patrzy się na to w zupełnie inny sposób niż na kartce i można wyrobić sobie złe nawyki :( Poza tym, jeżeli kupi się teraz i nie daj boże odstawi w kąt, przestarzały model będzie ciążył nad tobą jak klątwa, bo żal będzie kupić nowy po kilku latach :P
  • Jeśli o mnie chodzi to uważam że rysowanie na tablecie jest trochę inne niż na kartce i trzeba się niektórych rzeczy uczyć od nowa - ponieważ niektóre robi się łatwiej a niektóre już nie np. obracanie strony.

Myślę ze tablet najlepszy jest do malowania tzw digital painting, nacisk pióra jest niezastąpiony i bardzo ciężko jest to odwzorować myszką, jeśli natomiast chodzi o szkicowanie - to rysunki tradycyjne zawsze bardziej do mnie przemawiają niż te cyfrowe w stylu ołówka :)

Dodatkowym minusem tabletu jest to że trzeba włączyć komputer, a na komputerze znajdziesz 1000 innych rzeczy do roboty oprócz ćwiczenia rysowania ;) a kartkę i ołówek zabierzesz wszędzie.

Jako bonus link do kilku inspirujących prac - najbardziej lubię te tradycyjne szkice.

https://dribbble.com/creativemints

Jeśli umiesz rysować to narzędzie którego używasz nie ma znaczenia ;)
  • Jestem podobnego zdania, co poprzednicy. Zdecydowanie lepiej nauczyć się względnie rysować na kartce, a dopiero później wypływać na digital paintingowe wody. Zwłaszcza, że robienie lineartów na kompie to prawdziwa droga przez mękę.
    dth napisał użytkownik: »
    Dodatkowym minusem tabletu jest to że trzeba włączyć komputer, a na komputerze znajdziesz 1000 innych rzeczy do roboty oprócz ćwiczenia rysowania ;) a kartkę i ołówek zabierzesz wszędzie.

TO. Zagadka, dlaczego niektórzy tak rzadko wrzucają nowe rzeczy została rozwiązna :P

• Elwi napisał użytkownik: »
    robienie lineartów na kompie to prawdziwa droga przez mękę.
    Można korzystać z wektorów - wtedy robi się je całkiem przyjemnie - aczkolwiek wadą tej metody jest to, że nie wyrobi się przy niej "sprawnej ręki".
    Elwi napisał użytkownik: »
    TO. Zagadka, dlaczego niektórzy tak rzadko wrzucają nowe rzeczy została rozwiązna :P

Wydało się.

• Czmiel napisał użytkownik: »
    Można korzystać z wektorów - wtedy robi się je całkiem przyjemnie - aczkolwiek wadą tej metody jest to, że nie wyrobi się przy niej "sprawnej ręki".
    Nie do końca. Wektory mają zupełnie inną "mechanikę" od grafiki rastrowej. Innymi słowy- są wk...uciążliwe : P

Czmiel napisał użytkownik: »
    Wydało się.
    Ups.
  • RaiRai
    edytowano maj 2016
    Możliwe, że ogólne psucie było także odnośnie samego piórka i ścierania rysika, tego, że komuś pada bateria w starym piórku i stwierdza że się zepsuł, spotykałam się także z opiniami że tablet się psuje bo szybko się zarysowuje... Także do samego zdania odnośnie plotek ciężko mi się odnieść. Jak dla mnie nic nie stoi na przeszkodzie żeby kupić sobie tablet, choćby na spróbowanie jak się na nim pracuje. I tu nie polecam najtańszego jakiego się da, ani najdroższego. Po prostu taki, który jest opłacany w stosunku do ceny i możliwości. Sama zaczynałam na starej chińszczyźnie A4 i z ręką na sercu mogę powiedzieć, że był tak beznadziejny, że nie ruszałam digitala kilka lat, póki mój aktualny mąż mnie nie zmusił do szkolenia się w digi od nowa, załatwiając nowy tablet. Rysując na kartce też można znaleźć tysiąc innych spraw do załatwienia zamiast rysowania. A ja od rysowania w digitalu nie czuję się żebym rysowała ogólnie gorzej, lub nic się nie nauczyła. Frajdę mogą dawać oba media, a to, w której dana osoba będzie lepsza to kwestia samo-zapału.

Podsumowując, doradzam kupienie. Nikt nie rozkazuje rysować WYŁĄCZNIE na tablecie gdy się już go zakupi. W takim razie kupienie bloku rysunkowego zamykałoby Ci drogę do digitala, a kupienie farbek do rysowania kredkami.
  • Rai napisał użytkownik: »
    Podsumowując, doradzam kupienie. Nikt nie rozkazuje rysować WYŁĄCZNIE na tablecie gdy się już go zakupi. W takim razie kupienie bloku rysunkowego zamykałoby Ci drogę do digitala, a kupienie farbek do rysowania kredkami.

Ależ nikt nie pisze, aby zajmować się wyłącznie jedną dziedziną. Kwestia w tym, że ołówek jest tańszy od tabletu i dobrze, aby przećwiczyć sobie podstawy rysunku, a dopiero potem inwestować w bardziej zaawansowany sprzęt : P

• Znaczy się, nie wiem jak Ty, ale ja do kieszeni nikomu nie zaglądam. Jak chce jako pierwsze auto mieć porszaka, nie będę mu wciskać malucha, bo "brońBożeautobędziestałowgarażu" X"D
    Równie dobrze może nie lubić traditionala a w digi rysować z przyjemnością. Nie dowie się tego, jak nie spróbuje.
  • Ja dopiero zaczyn i też się nad tym zastanawiam. Czy możne lepiej poćwiczyć na kartce a dopiero potem na tablecie?
  • Wydaje mi się, że lepiej ćwicz na kartce a jak nabierzesz wprawy kup tablet.
  • Ja mam tablet i powiem szczerze ciężko mi to idzie a rysuje od stycznia. Jeśli nie masz wprawy to lepiej maluj na kartce. Ja się przerzuciłam z powrotem na rysowanie na kartce.
  • Popieram powyższe odpowiedzi, wpierw kartka później tablet, a dobór tabletu to już sprawa indywidualna jak cię stać to kupuj co chcesz. Mnie osobiście nie było stać tylko pierwszy dostałem od znajomych, a resztę wygrałem w konkursach, mimo to nie jest to jakiś tablet z najwyższej półki za parę tysięcy, tylko jeden z najtańszych.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.